Publikacijos žiniasklaidoje

Genų tyrimas atskleidžia, kokie vaistai tinkamiausią

Liūdna, prislėgta sunkių minčių, trokštanti tik gulėti – taip neseniai atrodė buvusi ketvirtakursė Ieva. 22 metų studentė kasdien gerdavo po 8 tabletes, bet vaistai jai mažai padėjo. REKLAMA Dabar Ieva geria tik 2 tabletes per dieną ir yra neatpažįstamai pasikeitusi – tapo linksma, važinėja dviračiu, mokosi vairuoti, padeda ūkininkauti motinai Kaišiadorių rajone ir džiaugiasi gyvenimu. Ji planuoja pavasarį grįžti į Vytauto Didžiojo universitetą ir gauti diplomą.

Farmakogenetiniai tyrimai – valstybės investicija į sveikatos apsaugą

„Šiandien turime nemažai įrankių personalizuotai medicinai taikyti. Tam pasitarnauja ir farmakogenetiniai tyrimai, leidžiantys, siekiant norimo gydymo efekto, kur kas tiksliau parinkti vaistus ir jų dozes. Gydymo gairės visiems parašytos vienodos, todėl daliai pacientų jos neveikia ne todėl, kad yra blogos, bet dėl konkretaus paciento genų specifikos“, – sako daugiau nei dvylika metų su kolegomis farmakogenetiką tyrinėjantis Erasmus universiteto (Nyderlandai) profesorius Ron van Schaik.

Sukūrė galimybę Lietuvoje rinktis vaistus pagal savo DNR

Vilnietis Marius Savickas (40), dar siekdamas molekulinės biologijos magistro, svarstė apie nuosavą verslą. Ilgainiui vizija susiformavo ir dabar, jau apie metus, M. Savickas valdo įmonę „Genotipas.lt“, kurios pagrindinis tikslas – pritaikyti pacientui vaistus, remiantis DNR.

Farmakogenetinių tyrimų svarba ir nauda psichiatrijoje

Pasaulyje įvairiais psichikos sutrikimais serga 25 proc. populiacijos, t. y. kas ketvirtas iš mūsų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, vien dėl depresijos pasaulyje prarandama 160 mln. sveiko gyvenimo metų, iš kurių apie 30 proc. būtų galima išsaugoti, pritaikius tinkamą ligos gydymą. Net 40-70 proc. atvejų medikamentinis gydymas psichotropiniais vaistais yra neefektyvus, net 7 proc. ligonių patiria sunkius nepageidaujamus reiškinius. Kodėl taip yra ir kaip pagerinti padėtį?

Liga, sužlugdanti tūkstančių gyvenimus: išeitis – DNR tyrimas

Lietuva pasaulyje yra lyderė pagal savižudybių skaičių. Specialistai net neabejoja – viena svarbiausių šį šiurpų rodiklį lemiančių priežasčių – depresija, kuria, skaičiuojama, kasdien suserga po du lietuvius.

Medikas paaiškino, kaip geriausia gydyti psichikos ligas

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos profesorius dr. Arūnas Germanavičius vienas pirmųjų Lietuvoje psichikos ligomis sergančius ligonius ėmė gydyti pasitelkęs naujausias technologijas. Išsiuntęs į JAV trijų pacientų DNR mėginius ir gavęs molekulinių jų tyrimų rezultatus, profesorius įsitikino – gydymas, skirtas remiantis šiais tyrimais, skyrėsi nuo anksčiau taikyto ir buvo veiksmingas.

Vaistų poveikį nulemia ir genai

Kodėl vienas žmogus, gavęs vaistų, sparčiai sveiksta, o kitam tie patys medikamentai visai nepadeda? Maža to, sukelia daug nepageidaujamų reiškinių. Kaip gydytojui žinoti, kurie vaistai geriausiai veiktų paciento organizmą? Atsakymų į šiuos klausimus ieško farmakogenetikos mokslas.